Dilaver

İlçe merkezine uzaklığı 27 km’dir. Yolları asfalt, köy içi yolları parke taşla kaplıdır. İçme suyu şebekesi mevcuttur. 2 derslikli okulu mevcut olan köyde öğrenci sayısının azlığı nedeniyle taşımalı eğitim hizmetinden faydalanılmaktadır. Köyün camisi vardır.

Köyün temel geçim kaynağı fındıktır. Türkiye’nin en verimli ve en kaliteli fındık bahçelerinin yer aldığı Dilaver, Avrupalı çikolata üreticilerinin tercih ettiği fındıkların üretim yeri olarak nam salmıştır. Pek çok ünlü çikolata üreticisi, bu bölgede yetiştirilen fındıkları tercih etmektedir. Köyde ayrıca arıcılık ve büyükbaş hayvancılık da yapılmaktadır.

Yeşillikler içerisinde doğa yürüyüşü yapılabilecek geniş parkurlara sahip olan köy, eski adıyla Malan Glöyra (Glöyer) olarak anılmaktadır. Dilaver, 1864 yılında Abhazya’dan göç eden Abhaz halkı tarafından kurulmuştur.

Köyün genelinin Abhaz kökenli olmasından dolayı gelenek, görenek ve yemekleri Abhaz kültürünü yansıtmaktadır. Abhazların yanı sıra köyde Hemşinli ve Ordulular da yaşamaktadır. Köyün başlıca yemekleri bir tür mantı olan Haluj, Abaza Pastası olarak da anılan Abısta & Mamursa, Abaza Peyniri ve Aşaj’dır.

Gelenek ve görenek bakımından düğünlerde Abhaz kültürüne bağlı kalınır. Abhazlarda her sülaleye bir isim verilmiştir ve köyde bulunan başlıca sülaleler şunlardır: Akozba, Suktar (Kutarba), Watar, Ahba, Agırba, Peçliya, Gılği.

Köy her yıl Geleneksel Kuzey Kafkas Köyleri Voleybol Turnuvasına katılmaktadır ve turnuvada saygın bir konuma sahiptir. Turnuvada bir çeyrek final, bir ikincilik ve birde şampiyonlukları vardır.

Ünü ilçemiz dışına da taşmış olan Dilaver’de, “Amerikalılar Karadeniz’de 2” komedi filminin büyük bir bölümü ve “Azem: Cin Karası” korku filminin bir bölümü çekilmiştir.