Akkaya

İlçemizin merkezine uzaklığı 12 km olan Akkaya’nın yolları asfalt, köy içi yolları ise parke taşla kaplıdır. İçme suyu şebekesi yeterli düzeyde olan Akkaya’nın üç derslikli okulu bulunmaktadır. Köydeki öğrenci sayısının azlığı nedeniyle 6-7 ve 8. sınıf öğrencileri taşımalı eğitim hizmetinden faydalanmaktadır. Köyümüzün camisi bulunmaktadır.

Akkaya’nın temel geçim kaynağı fındıktır. Köyde ayrıca çeşitli kümesler ve büyükbaş hayvan varlıkları mevcuttur.

1700’lü yıllara dayanan tarihiyle en eski köylerimizden biri olan Akkaya, antik çağa dair izler de taşımaktadır. Bugüne dek herhangi bir araştırma ve kazı çalışması yapılmamış olan köyde bulunan bir yazıtta “Kelesanon Emprion” yani “Kelesalıların Pazaryeri” yazmaktadır. Bunun yanı sıra iki eski mezar taşını da bünyesinde bulunduran köyde, bu mezarların yazıtları bulunamadığından kime ve hangi döneme ait olduğu bilinmemektedir.

Keyifli anlar geçirilebilecek bir mesire alanına sahip köyde, içme suyu, tuvalet ve masalar bulunmaktadır. Yoldan yaklaşık 1,5 km içeride, kumsalda güneş altında vakit geçirmek isteyenler için güzel bir alternatif oluşturan Akkaya’da ayrıca muazzam güzellikte orman içi yollar yer almaktadır. Araçla ya da yürüyerek katedilebilecek güzergah tamamlandığında, Akkaya Sahili ziyaretçilerini karşılamakta ve yeşil ile mavinin buluştuğu ana ev sahipliği yapmaktadır.