Ekonomi

Türkiye’nin en kaliteli fındığının üretildiği Akçakoca’nın ekonomik altyapısı büyük ölçüde fındıkçılığa dayanmaktadır. Nüfusa oranlandığında, Karadeniz Bölgesi’ndeki fındık üretiminde en yüksek üretim kapasitesi Akçakoca’da bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda fındık üretiminin getirisi aileler için yeterli olabilirken, zamanla ailelerin genişleyip fındık bahçelerinin bölünmesi, fındıktan elde edilen gelirin yetersiz kalmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle farklı arayışlara yönelen halkımız, besi tavukçuluğu konusunda da hatrı sayılır ilerleme kaydetmiştir.

Yöremizin ova ve otlak bakımından zayıf olması sebebiyle ilçemizde büyükbaş hayvancılığın çok fazla ilerleme kaydetmediği görülmektedir. Buna mukabil Akçakoca, sebze ve meyve yetiştiriciliğinde önemli bir konumdadır. Elverişli iklim koşulları, bu konuda ilçemizin gelişmesini sağlamıştır. Köylerimizde yetiştirilen taze sebze ve meyveler, halkımızın ve misafirlerimizin hizmetine sunulmaktadır.

Akçakoca’da üretilen kestane balı dünyanın sayılı balları arasındadır. Alıcısı çok olduğundan, üretildikten kısa bir süre sonra tükenmektedir. Yine ilçemizde yetişen dağ çileğinden yapılan reçel de önemli gelir kaynaklarındandır.

Akçakoca ekonomisine balıkçılığın da katkısı vardır. İlçemizde her mevsim taze balık bulmak mümkündür. Palamut ve hamsi zamanı bol miktarda tutulan balıklar, çevre il ve ilçelere de sevk edilmektedir.

Tüm bunların yanında, ilçemizde irili ufaklı birçok sanayi kuruluşu da mevcuttur. Bunların başında boru üretimi yapan kuruluşlar gelmektedir. İlçemizde üretilen borular, yurt dışına da ihraç edilmekte ve hem ilçemize hem de ülkemize ekonomik girdi sağlamaktadır.