Spor

Akçakoca’da uzun yıllar boyunca elverişli iklim koşullarının da etkisiyle gerek bireysel, gerekse kulüp bazında pek çok spor dalında faaliyet gösterilmiştir. Futbol, basketbol, voleybol, güreş, atletizm, kürek ve yüzme, ilçemizin önde gelen spor dallarıdır.

İlçemizde 2.000 kişilik tribünlü, çim zeminli 1 futbol stadyumu, 250 kişilik 1 kapalı spor salonu mevcuttur. Ayrıca Aktaş ve Kınık’ta voleybol ve basketbol sahası, Çayağzı, Uğurlu, Kurukavak, Ortanca ve Melenağzı’nda ise futbol sahaları mevcuttur.

 

Akçakoca’da Futbol

Akçakoca’daki futbol aktiviteleri 1922 yılına uzanmaktadır. İlçemizde gerçekleştirdikleri futbol faaliyetleriyle öne çıkan ilk spor kulüplerimizden bazıları 1922’de kurulan Akçakoca Gençlerbirliği Spor Kulübü, 1936’da kurulan Tanerspor Kulübü, 1938’de kurulan Akçakocaspor Kulübü (daha sonra kapanarak yeniden kurulmuştur) ve 1946’da kurulan Akçakoca Gençlik Spor Kulübü’dür.

Günümüzde ise ilçemizi futbolda temsil eden ve ilçemizin adını taşıyan Akçakocaspor Kulübü, 19 Temmuz 1982’de kurulmuş olup, yeşil-sarı forma rengiyle Düzce Süper Amatör Ligi’nde mücadele etmektedir. Akçakocaspor, 1996-1997 sezonunda 3. Lig’e yükselmiş ve tarihinde ilk kez profesyonel liglerde mücadele etmeye başlamıştır. 2000-2001 sezonu sonunda 3. Lig 4. Grup’ta Kastamonuspor’la aynı puanda olmasına rağmen gol averajı farkıyla 14. sırada yer alarak amatör kümeye düşen Akçakocaspor, 2012-2013 ve 2013-2014 sezonunda Düzce’yi Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) temsil etmiştir.

 

Akçakoca’da Basketbol

Akçakoca’daki basketbol faaliyetleri 1970’li yıllara uzanmaktadır. Akçakocaspor Kulübü, Akçakoca Karadenizspor Kulübü ve Akçakoca Poyraz Gençlik Spor Kulübü, ilçemizdeki basketbol faaliyetlerine öncülük etmişler ve ilçemizi bölgesel liglerde başarıyla temsil etmişlerdir.

 

Akçakoca’da Voleybol

İlçemizin 1930’lu yıllara uzanan voleybol geçmişinde pek çok kulüp faaliyet göstermiştir. Bunlardan bazıları 1955’te Bolu ve Düzce’deki turnuvalarda birçok birinciliğe imza atan Akçakoca İdmanyurdu Spor Kulübü, Akçakoca Gençlik ve Spor Kulübü, Ayazlı Tersanespor Kulübü, Gökspor Kulübü ve Akçakocaspor Kulübü’dür.

 

Akçakoca’da Atletizm

İlçemizde 1980’li yıllarda, atletizm branşına sporcu yetiştiren kulüplerimizden önde gelenleri Akçakoca Gençlik ve Spor Kulübü, Gökspor Kulübü ve Ayazlı Tersanespor Kulübü’dür.

 

Akçakoca’da Güreş

Akçakoca, Cumhuriyet’in ilan edildiği 1920’lı yıllardan günümüze dek uzanan ve hala bazı köylerimizde bir gelenek olarak sürdürülen ata sporumuz yağlı güreşin merkezlerinden biriydi.

 

Akçakoca’da Yüzme

Denizle bütünleşmiş bir ilçe olan Akçakoca, yüzme sporunda da önemli yol kat etmiştir. 1982’den 1993 yılına dek geleneksel olarak düzenlenen yüzme yarışlarında Ayazlı Tersanespor Kulübü ve Antaş İdman Yurdu Spor Kulübü bu branşa pek çok sporcu kazandırmıştır.

 

Akçakoca’da Kürek

İlçemizde uzun bir dönem popüler olmuş bir diğer spor dalı da kürektir. Melenağzı Spor Kulübü, Akçakoca Gençlik Spor Kulübü, Ayazlı Tersanespor Kulübü ve Antaş İdman Yurdu Spor Kulübü, söz konusu branşta söz sahibi olmuşlardır.

 

Akçakoca’da At Yarışları

İlçemizde 1930’lu yıllarda son derece popüler olan bir başka spor dalı da at yarışlarıydı. Dönemin Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Tahir Kıral tarafından düzenlenen at yarışlarına büyük ilgi gösterilmekteydi.

 

Paylaş