Özgeçmiş

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nde, halkımızın göstermiş olduğu teveccühle göreve gelen, genç ve dinamik bir yönetim anlayışıyla çeşitli alanlarda yapılan pek çok atılımın öncüsü olan Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak’ı yakından tanıyalım.

Akçakoca’da Doğdu.

Fikret Albayrak, 05 Ocak 1966 yılında Akçakoca ilçemizin Dadalı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu kendi köyünde, Orta Okulu ve Lise eğitimini Akçakoca ilçemizde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazanarak 1987 yılında üniversiteyi üstün derece ile bitirmiştir.  Sınır Jandarma Tugayı'nda asteğmen olarak askerlik görevini 1987-1989 yılları arasında Gaziantep'te yerine getirmiştir.

İş Hayatı

1990-1992 yılları arasında Ankara'da ASKİ bünyesinde, özellikle kanalizasyon ve su gibi altyapı hizmetleri alanında çalışmalarda bulunan Fikret Albayrak, 1993 yılında bir yıl süreyle Kaynaşlı Otoyolu'nda şantiye şefi olarak görev almıştır.

1994 yılında Akçakoca'da kendi mühendislik bürosunu açmış ve 1996 yılında İnşaat Mühendisleri Odası Akçakoca Şubesini kurarak uzun yıllar başkanlık görevini üstlenmiştir.

Siyasi Hayatına Birçok Başarı Sığdırdı.

2000-2001 yılları arasında Demokratik Sol Parti Akçakoca İlçe başkanlığı yapan Fikret Albayrak bu tarihten itibaren aktif siyasetin içinde yer almıştır. 2003 yılında Mimarlar Odasının düzenlediği Yerel Yönetimler Okulu'nda eğitim almış ve 2005-2012 yılları arasında Akçakoca Kızılay Şube Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Fikret Albayrak, evli ve bir çocuk babası olarak ailesine derin sevgi ve sorumlulukla bağlıdır.

2009-2014 yılları arasında Akçakoca Belediye Başkanlığı görevini üstlenmiş ve 2024 yılında yeniden Belediye Başkanı seçilmiştir. Vizyoner liderliği ve kararlılığıyla birçok yenilikçi projeyi hayata geçirmiş ve şehre etkili hizmetlerde bulunmuştur. Yaptığı öncü çalışmalar ve şehre kattığı değerlerle Akçakoca'nın gelişimine kendini adamış ve öncülük eden bir isim olarak hatırlanmaktadır.