Karakucak Köy Güreşleri

Oğuzların Kınık boylarından geldiği rivayet edilen Kınık Beyler, Beyören, Balatlı, köy güreşleri ramazan ve kurban bayramlarında yaklaşık 650 yıldır sürdürülüyor. Ramazan bayramının birinci günü Kınık köyünde başlayan karakucak köy güreşleri bayramın ikinci günü bugün beyörenin mahallesi olan Beyler ve üçüncü günü ise Balatlı da gerçekleştiriliyor. Kurban bayramının birinci günü Kınık, ikinci günü beyler üçüncü günü beyören dördüncü günü ise balatlı olmak üzere her yol yapılmaktadır. Yaklaşık yirmi yıl önce Kınık köyü sakinlerinin aldığı bir kararla karakucak güreşleri geleneğine son verildi.

Anadolu’ya gelen Türkmenlerin bayram ve düğünlerde tertipledikleri karakucak güreşlerin Türkmen köyü olan Beyören, Balatlı yaklaşık yedi asırdır devam ettiriyor. Köy sakinlerinin tarihini bilmediği ve dilden dile rivayetle gelen güreşler Türk boylarının bu coğrafyaya gelmesini ramazan bayramına denk gelmesi nedeniyle coşku, kutlama amacıyla güreşlerin yapıldığı bu geleneğin devam ettiği biliniyor. Köylerde tertiplenen güreşlerde yıllarca köy evlerinde güreşlere katılanlara yemekler ikram edilirken bu gün ise belediyenin sponsor olduğu güreşlere katılanlara toplu yemek ikramı yapılıyor. Tozkoparan, Teşvik, Deste, Ayak, Orta, Başaltı, ve Baş kategorileri olmak üzere yedi ayrı dalda yörenin pehlivanları bayramlarda güreşi tutuyorlar. Halk söylemlerinde bir rivayete göre evlilik çağına gelen yiğitler bayramlarda görünümlük ve güç gösterisi için güreştikleri rivayet edilmektedir.

Bunun yanı sıra, her yıl daha da artarak ilgi gören tarihi BEYÖREN KARAKUCAK GÜREŞLERİ yapılır. Geleneksel Beyören köyü karakucak güreşleri kurban bayramımızın 3. Günü Beyören köyü meydanında tarihli bir katılımla ve zevkli ve heyecanlı karşılaşmalarla gerçekleşir. Köy meydanında yapılan ve bu güne kadar gerek güreşçi gerekse izleyici olarak tarihli bir yoğunluk yaşandığı güreşlerde her siklette ilk üç dereceye girenlere para ödülü kupa ve madalya verilir.

Türklerin en eski sporlarından ve savaş talimlerinden birisi olan Karakucak Güreşleri güce, zekaya, çevikliğe ve pratikliğe dayalı bir spordur. Yıllardır süregelen Beyören köyü Karakucak Güreşlerine katılan bütün güreşçilerimize canı gönülden teşekkür ederiz. Ata sporumuz olan güreşimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceği inancı içerisindeyiz. Organizasyonun amacı ata sporu olan güreşin sevdirilmesi yaşatılması ve köyün tanıtılması için herkes üstüne düşen görevi yapmaktadır.

KONUM