01 Tem 2020

BELEDİYE BAŞKANI OKAN YANMAZ’IN DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI MESAJI

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 94.yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Yanmaz 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 94.yıl dönümü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında şu sözlere değindi “ Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen ve 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türk Milleti denizlerinde de egemenlik hakkını kazanmış ve bu tarihi, Denizcilik Bayramı olarak kutlamaya başlamıştır. Kurtuluş Savaşı sonrası denizlerdeki hakimiyetimizin tasdiki niteliğindeki bu yasanın yürürlüğe girmesiyle yabancı devletlerin deniz ticaretindeki hakimiyeti son bulmuştur.

Köklü bir geçmişi olan denizcilik sektörünün; taşımacılık, ulaşım, imalat ve turizm gibi alanlardaki gelişmesi sürmektedir. Türkiye’nin bu zengin potansiyelinin en iyi şekilde değerlendirilerek, dünya deniz taşımacılığındaki payımızın artırılması hepimizin ortak dileğidir.

Bu vesileyle, ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan ve denizcilik sektöründe ilerlemenin önünü açan Kabotaj Kanunu’nun 94.yıl dönümünü kutluyor, hayatlarını denizde kaybeden deniz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm denizcilik camiasını sevgi ve saygı ile selamlıyorum” diye ifade etti.

Haberi Paylaş